Gostyń czwarty raz będzie gospodarzem cyklu SOLID MTB Maraton.

Malownicze krajobrazy ziemi gostyńskiej jak i ukształtowanie terenu gwarantują niezapomniane wrażenia i dużo sportowej rywalizacji.


Gostyń

Gostyń to miasto w województwie wielkopolskim w powiecie gostyńskim, nad Kanią, położone ok. 60km na południe od Poznania, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gostyń. W latach 1975–1998 miasto administracyjnie należało do woj. leszczyńskiego.

Pierwsza wzmianka o miejscowości Gostyń pojawiła się w źródłach w 1275. W 1278 właściciel osady, Mikołaj Przedpełkowic z rodu Łodziów, otrzymał od króla Przemysła IIzgodę na lokowanie na jej miejscu miasta.

Miasto i gmina Gostyń położone sa na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych:
• droga krajowa nr 12: Dorohusk – Puławy – Kalisz) – Jarocin – Gostyń – Leszno – Głogów – (Łęknica);
• droga wojewódzka nr 434: (Kostrzyn) Kórnik – Gostyń – Rawicz (z Rawicza droga nr 5 do Wrocławia);
• droga wojewódzka nr 308: Nowy Tomyśl – Grodzisk Wielkopolski – Kościan – Kunowo.

Powierzchnia gminy Gostyń wynosi 136,91 km kw., w tym samo miasto Gostyń posiada powierzchnię 10,79 km kw., a tereny wiejskie 126,12 km kw.

Godne obejrzenia są zabytkowa Bazylika na Świętej Górze, gotycki kościół pw.św.Małgorzaty – najstarszy zabytek Gostynia, Rynek, czy Ratusz Miejski.

Gostynianie lubią aktywnie spędzać wolny czas, służy temu bogata infrastruktura sportowa i ukształtowanie terenu. W kompleksie sportowym, oprócz stadionu i boisk piłkarskich jest do dyspozycji m.in. kryta pływalnia z zapleczem fitness. Gostyń może poszczycić się jedną z najnowocześniejszych w Polsce 6-torową kręgielnią klasyczną. W mieście powstają siłownie zewnętrzne, przybywa ścieżek rowerowych. Gostynianie pokochali rower jako alternatywny sposób codziennego przemieszczania się. Popularne jest także jeździectwo i sporty hippiczne.
W Gostyniu swą karierę rozpoczynali znani sportowcy jak piłkarz Andrzej Juskowiak, czy kierowca wyścigowy Kuba Giermaziak.

 

Żródło: wikipedia, http://www.gostyn.pl