Trasa maratonu

Dystanse wilkowickiej edycji cyklu Solid MTB Maraton będą miały długość MINI 36 km, a MEGA ok 68 km. Kolejne metry przewyższeń będziemy pokonywali na wzniesieniach leśnych w okolicach Wilkowic, Mórkowa, Smyczyny oraz Błotkowa.
Organizatorzy tak wytyczyli trasę, że będzie ona wiodła wyłącznie drogami gruntowymi. Zero przejazdów przez miejscowości, zero nawierzchni asfaltowej. Start nastąpi z drogi między stadionem KS „KORONA” Wilkowice, a parkiem, w centrum miejscowości. Na początku zawodnicy będą mieli niecałe 2 km dojazdu do lasu, w którym to zapadną ostateczne rozstrzygnięcia w pierwszym sezonie cyklu SOLID MTB. Wszystko rozegra się więc w jednym kompleksie leśnym, gdzie wytyczono pętlę, którą zawodnicy MINI pokonają raz, a herosi z MEGA dwukrotnie. Rundy poprowadzone zostały w okolicach doliny rzeki Samicy, gdzie nachylenia terenu dochodzą miejscami do kilkunastu procent. Przejedziemy zarówno przez odcinki dobrze znane lokalnym zawodnikom, odkurzymy stare, dawno już nie eksplorowane ścieżki, jak również zaprezentujemy zupełnie nowe, jednak równie interesujące pod względem ukształtowania terenu lokalizacje.

Po przejechaniu wybranego dystansu, uczestnicy powrócą na metę przy boisku sportowym w Wilkowicach, gdzie będą mogli się zregenerować w oczekiwaniu na dekorację wyścigu oraz podsumowanie całego cyklu SOLID MTB MARATON.OPIS TRASY

– 0 km – Start : droga przy stadionie KS „Korona” Wilkowice, drogą polną w kierunku lasu.
– ok. 2 km – Przy dojeździe do lasu, przed leśniczówką zakręt w prawo.
– ok. 4 km – Skrzyżowanie i zakręt 90 stopni w prawo.
– ok. 5 km – Szybki zjazd piaszczystą drogą w stronę łąk i pasiek z pszczołami. Na dole UWAGA- ostry zakręt w prawo, w piachu przy prędkości skręcanie może być trochę utrudnione.
– ok. 6 km – Pierwszy znaczący podjazd. Singielek półkilometrowej długości który na pewno rozciągnie peleton
– ok. 9 km – Jazda skrajem lasu nad łąkami zakończona krótkim, dość sztywnym podjazdem
– ok. 12 km – Podjazd pod Everest, dość stromo i ze zróżnicowaną nawierzchnią – najpierw trochę piasku, potem kamienie, ale za to bliżej szczytu bardziej ubity teren.
– między 15 a 16 km parę singielków przeplatanych główniejszymi drogami gruntowymi.
– ok. 18 km – „Biała Góra”, zwana również „Sekcją XC”, lub po prostu górką ze słupkiem. Kultowy odcinek singletracku wśród krzewów jagodowych.
– 20 km – wjazd na drogę w stronę Boguszyna, no i tam znajdować się będzie upragniony BUFET
– ok. 22 km – okolice stawów przy Boguszynie, a tam m.in. zjazd krótkim singielkiem między drzewami czy kilkusetmetrowy podjazd po popękanych starych płytach
– ok. 25 km – Jeden z najszybszych odcinków na trasie. Zjazd drogą Krzycko – Smyczyna przy leśniczówce. Następnie przed łąkami w prawo na drogę usypaną z gruzu… taki sztuczny i niezbyt przyjemny „rockgarden”. Na końcu sztywny podjazd. Po około 500metrach leśnej drogi skręt w lewo i krótka wspinaczka singielkiem.
– ok. 28 km – drugi z najszybszych odcinków – zjazd na łąki od strony Krzycka w kierunku Mórkowa. Na łąkach w prawo na jeden z dłuższych podjazdów z paśnikiem na szczycie, za którym skręcamy w prawo i szybki zjazd w stronę stawów. Następnie za stawem dość wyboista droga po korzeniach i głównie delikatnie pod górkę.
– ok. 32 km – „Wzgórze Jastrzębi”, singletrack pod górę z lasem po prawej i wyciętą połacią po lewej. Na szczycie w lewo i singlem w dół. Na dole w prawo, piaszczystą drogą kilkaset metrów przed siebie a następnie znów w prawo i kolejny przyjemny singletrackowy podjazd o kilkunastostopniowym nachyleniu terenu.
– 33 km – Ostatni podjazd przed drugą pętlą (dla MEGA) lub przed metą (dla MINI). Zwykle jest tam trochę piasku, ale za to uczucie, że za 2,5 km meta – pewno będzie bezcenne w tym momencie.
– ok. 34 km UWAGA – przejazd przez niestrzeżone tory kolejowe. Może się tam pojawić pociąg!!! Półtorej km dalej upragniona meta!
– 35,5 km META


Pliki z trasą maratonu