24 marca 2024 Przyłęk

Przyłęk k/Nowego Tomyśla

Wpisując w wyszukiwarkę internetową Przyłęk, dowiemy się, że miejscowości o tej nazwie w Polsce jest kilka. Każda z nich ma zapewne swoją niesamowitą historię, nas jednak interesuje Przyłęk w gminie Nowy Tomyśl.

Jak niesie legenda przekazywana z pokolenia na pokolenie teren ten był porośnięty lasami. Trzy dęby pomniki przetrwały do dziś. Pod jednym z takich dębów przysiadł wędrowiec, który zmęczony podróżą chcąc odpocząć w cieniu drzewa zasnął. Gdy się obudził ujrzał pięknego jelenia z wspaniałym porożem. Była to pierwsza żywa istota, jaką wędrowiec spotkał na tym terenie. Tak na podstawie tej legendy powstał herb, który przedstawia drzewo, a nad nim okazałe poroże jelenia. Zza drzewa wyłania się pierwsza litera naszej miejscowości, litera P- jak Przyłęk.

„Wieś otrzymała nazwę Zielonka (lub Sielonka- od polskiego „zielono”) od Bogusława Unruha w 1704 roku, w specjalnym przywileju. Polskiej nazwy Przyłęk już wtedy używali niemieccy chłopi (bauerzy), zamieszkujący głównie w tej osadzie, a zajmujący się karczowaniem okolicznych lasów i osuszaniem bagiennych łąk, przywracając je uprawom rolnym. Na początku XX w. zamieszkana była przez ludność głównie pochodzenia niemieckiego. Z racji pobliskiej wówczas granicy państwowej (również i kulturowej), proporcje narodowościowe w osadzie układały się następująco: 74 osoby narodowości polskiej, 768 osób narodowości niemieckiej.

Przyłęk to miejscowość o rozproszonej zabudowie, położona jest przy drodze wojewódzkiej, prowadzącej do Bolewic, na północny-zachód od Nowego Tomyśla. Osada powstała na największej wydmie parabolicznej w kształcie odwróconej litery „S”. Wydma ta jest dwukrotnie przecinana przez szosę, prowadzącą do Bolewic. Łączna długość wydmy wynosi 19 km, a jej wysokość względna (ponad otaczający teren) przekracza 20 m.

To największa z pośród 18 wsi w gminie Nowy Tomyśl, obejmująca obszar 2149 hektarów.

Dumą Przyłęku jest figura Pana Jezusa, którą ufundowali mieszkańcy po II wojnie światowej. Umieszczono na niej tablice o treści „Z wdzięczności za odzyskaną wolność w roku 1945 z ofiar Gromady Przyłęku”.

Pomnikami przyrody, pamiętającymi początki osady są trzy dęby (wpisane do rejestru pomników przyrody), rosnące przy jednym trakcie. Dwa z nich mają imiona (Piotr i Jakub). Każdy z nich ma imponujący obwód – odpowiednio: 540 cm, 480 cm oraz 460cm.

W 1997 roku, w ramach corocznych rozgrywek nowotomyskiego Turnieju Wsi zrodził się pomysł stworzenia herbu, który w bardzo krótkim czasie stworzyła i wypaliła w glinie jedna z mieszkanek Przyłęku, artysta plastyk, Mirosława Heintz. Oficjalnie herb został nadany sołectwu w 2005 roku.