22 września 2024 Wilkowice

Wilkowice

Wilkowice, to miejscowość położona w południowo-zachodniej części wielkopolski, w powiecie leszczyńskim, gminie Lipno. Jest to największa miejscowość na terenie gminy. Graniczy bezpośrednio ze stolicą powiatu, Lesznem.
Pod względem kulturalno-historycznym Wilkowice posiadają kilka wartych zainteresowania obiektów. Jednym z nich jest usytuowany w centralnej części wsi gródek stożkowy, na którym w średniowieczu znajdowała się wieża spełniająca rolę obronnej siedziby rycerskiej.

W miejscowości tej znajdują się dwa kościoły. To pozostałość po współistnieniu niegdyś obok siebie dwóch różnych kultur wyznaniowych.
Pierwszy z nich, obecnie parafialny p.w. św. Marcina z XVI w. jest kościołem katolickim, z 50-letnim epizodem kiedy to został przekazany braciom czeskim. Drugi, p.w. św. Edyty Stein, z końca XIX w. zbudowany przez kolonistów niemieckich, był użytkowany przez ewangelików. Świątynia znajdująca się w parku została w 1990 r. przejęta przez parafię rzymskokatolicką w Wilkowicach i obecnie jest kościołem filialnym.
Jednym z najstarszych drewnianych budynków w całej gminie Lipno jest znajdujący się przy wylocie w stronę Święciechowy wiatrak koźlak. Data wyryta na jednej z belek wskazuje, że został zbudowany w 1779 r. Ten unikatowy w skali gminy obiekt, obecnie jest niestety w stanie kompletnej ruiny.