28 kwietnia 2024 Kórnik

Kórnik, miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie poznańskim, nad Jeziorem Kórnickim. Pierwsze wzmianki o mieście Kórnik pochodzą z XII wieku.

W dawniejszej pisowni często „Kurnik”, a od 1921 r. Kórnik. Wersji pochodzenia nazwy jest kilka: od kory, od pomieszczenia dla kur (ludność trudniła się hodowlą drobiu), od ptactwa wodnego nazywanego kurami (myśliwski rodowód nazwy), od chaty (kurna chata).

Kórnik to niewielkie miasto położone w sercu Wielkopolski, z uwagi jednak na zachowane bogactwo zabytków jest bez wątpienia jedną z najatrakcyjniejszych i najczęściej odwiedzanych miejscowości w Polsce.

Dużą popularnością wśród turystów cieszy się Zamek w Kórniku, jego początki sięgają średniowiecza. Obronna budowla otoczona fosą, dostęp do niej był możliwy przez most zwodzony oraz spuszczaną okutą kratę. Do dziś z tego okresu zachowały się stare mury i piwnice obiektu. W połowie XVI wieku zamek rozbudowano i zwiększono jego funkcje obronne. W XVIII wieku Teofila z Działyńskich przeobraziła średniowieczny zamek w barokowy pałac. Zamek dzisiejszy kształt – neogotycki, o wyglądzie i charakterze nawiązującym do budowli obronnych – zawdzięcza Tytusowi Działyńskiemu. W murach zamku mieści się muzeum z wieloma unikatowymi eksponatami, m.in. meble różnych stylów i epok, obrazy mistrzów polskich i europejskich, rzeźby, kolekcje numizmatyczne, militaria polskie i wschodnie, wyroby rzemiosła artystycznego z porcelany i srebra oraz zbiory etnograficzne i przyrodnicze z Australii i Oceanii. Jak głosi legenda: nocami po parku i zamkowych komnatach przechadza się Teofila z Działyńskich zwana „Białą Damą”. Kórnicki zespół zamkowo-parkowy wraz z kościołem parafialnym (nekropolią właścicieli) zostały uznane za pomnik historii.

źródło: wikipedia, www.kornik.travel/pl