1 września 2024 Dolsk

Dolsk

Dolsk miasto w województwie Wielkopolskim w powiecie śremskim. Położone na przesmyku między Jeziorem Dolskim Wielkim a Jeziorem Dolskim Małym, przy drodze wojewódzkiej nr 434. Jest tu prawdziwa mozaika form terenowych ukształtowanych przez lodowiec, ozdobiona jeziorami zgrupowanymi wokół miasteczka (lasy i jeziora zajmują aż 2950 ha powierzchni całej gminy). O atrakcyjności tych terenów decyduje też klimat(miejscami zbliżony do klimatu rabczańskiego) oraz udokumentowane złoża torfu – borowin o znaczeniu leczniczym.

Nazwa miejscowości pochodzi od wyrażenia przymiotnikowego „dolski” oznaczającego „znajdujący się w dole”.

Pierwsze informacje o miejscowości zamieszczone zostały w 1136 w tzw. Bulli gnieźnieńskiej papieża Innocentego II, gdzie wymieniana jest jako własność biskupów gnieźnieńskich. W 1359 Dolsk otrzymał prawa miejskie w przywileju Kazimierza Wielkiego, w którym król polski zezwolił biskupowi poznańskiemu na założenie miasta na prawie średzkim we wsi Dolsk.

Brak przemysłu oraz ładne położenie wśród jezior Pojezierza Krzywińskiego i zalesionych wzniesień Pagórków Dolskich nadają mu duże walory turystyczne. Zwiedzając Dolsk warto odwiedzić Izbę Regionalną oraz zapoznać się z bogatą ofertą Miejsko – Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Od lat powodzeniem wśród mieszkańców gminy i okolic cieszy się festyn kulturalny Kozi Jarmark. Jak co roku pojawia się szereg stoisk wystawowych, handlowych i gastronomicznych, a rękodzielnicy mają okazję pokazać swoje wytwory. Natomiast na scenie prezentują się lokalni artyści oraz zaproszeni goście.

źródło: wikipedia, www.dolsk.pl