2 czerwca 2024 Grodzisk

Grodzisk

Grodzisk Wielkopolski – miasto w województwie wielkopolskim, nad rzeką Letnicą. Siedziba władz powiatu grodziskiego i gminy Grodzisk Wielkopolski.

Historia Grodziska Wielkopolskiego wiąże się z browarnictwem, a dokładnie z piwem grodziskim. Jak głosi legenda, wszystko zaczęło się od wizyty lubińskiego benedyktyna, świątobliwego ojca Bernarda w Grodzisku, który prawdopodobnie na przełomie XVI i XVII wieku odwiedził te strony i dokonał cudu – dzięki jego modlitwie na powrót trysnęła woda w wyschniętej studni. Piwo, którego nawarzono wówczas, miało znacznie lepszy smak niż to, które ważono wcześniej.

Browarnictwo rozwinęło się tu w XVI wieku, kiedy zarządca majątku Ostrorogów sprowadził do Grodziska piwowarów z Moraw i Czech.

Grodziskie piwo rozprowadzano w całej Wielkopolsce, potem na Śląsk i do Brandenburgii. W XIX wieku, na wskutek nieporozumień, dwaj browarnicy wyłączyli się z cechu. Wycofanie się z jednego z browarów z transakcji z londyńczykami spowodowało utratę kaucji, a co za tym idzie poważne problemy grodziskiego browarnictwa. W 1900 roku poddano rozbiórce najstarszy z browarów, który mieścił się na Starym Rynku.

Za najcenniejszy zabytek miasta uznaje się kościół farny św. Jadwigi. Najstarsza wzmianka o tej świątyni pochodzi z 1401 roku, choć przypuszcza się, że parafię założono już w latach sześćdziesiątych XIII wieku. Pierwotną budowlę drewnianą zastąpiła budowana po 1426 roku świątynia gotycka. Nad kopułą wznosi się blaszana figura św. Floriana z herbem i inicjałami ostatniego fundatora kościoła oraz datą ukończenia robót, który ma strzec miasto przed burzami i pożarami.