Śrem – 3 maja 2017

Śrem już po raz piąty będzie gospodarzem maratonu MTB.

Serdecznie zapraszamy!


Śrem

Herb ŚremuŚrem – miasto w woj. wielkopolskim, w powiecie śremskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Śrem. Położone w kolanie Warty w Kotlinie Śremskiej. Śrem był po raz pierwszy wspomniany w dokumentach pisanych z 1136 jako ważny gród natomiast w 1253 Przemysł I lokował tu na lewym brzegu Warty miasto – tym samym Śrem stanowi jedną z najstarszych lokacji miejskich w Polsce., równą wiekiem Poznaniowi. Dla przyjezdnych miasto postrzegane jest jako pełne zieleni. W samym mieście ulokowane są cztery parki o sporej powierzchni.

Śrem podzielony jest rzeką Wartą na dwie części, mniejszą prawobrzeżną i większa lewobrzeżną. Na terenie miasta znajduje się kilka wartych uwagi obiektów. Najbardziej charakterystycznym budynkiem jest wieża ciśnień w Śremie – powstała w 1909 r. Wyglądem przypomina gotycką basztę obronną.
Dumą Śremu jest Zespół Poklasztorny Franciszkanów, który swoje obecne oblicze zawdzięcza barokowym budynkom, pochodzącym z przełomu XVII i XVIII. Kościół farny p.w. Najświętszej Marii Panny – jest najstarszym kościołem w Śremie. Czas powstania tej późnogotyckiej budowli przyjmuje się na XIV wiek. Zespół poklasztorny Klarysek w Śremie – w skład wchodzi barokowy kościół św. Ignacego Loyoli oraz budynek poklasztorny pochodzący z XVIII w. Obecnie w zabudowaniach tych mieści się Zakład Opiekuńczo – Leczniczy.
Na terenie powiatu śremskiego znajdują się parki, lasy, jeziora oraz łęgi nadwarciańskie, a także pomniki przyrody i zabytki architektoniczne. Wszystko to sprawia, że powiat posiada pełne predyspozycje do organizowania turystyki pobytowej związanej z wypoczynkiem nad wodą – wykorzystując obecną bazę noclegową, gastronomiczną i towarzyszącą. Na terenie powiatu znajduje się Parki Krajobrazowe, a także Rezerwaty Przyrody – są to wymarzone miejsca dla miłośników przyrody i rowerowych wycieczek. Gęsta sieć szlaków rowerowych sprawia, że można łatwo odkrywać piękno regionu i m.in. po tych szlakach prowadzić będzie część trasy maratonu.